top of page

GPA Symposium Community Forum!

Public·22 members

((ПОТОК@@)) Македонија Италија пренос 09/09/2023


Меѓународни автобуски линии. Редовен автобуски превоз за Италија и Германија ... Транспорт на багаж. Пренос на секаков багаж и опрема ...
(**) Договор склучен од страна на Сојузна Република Југославија и Република Македонија и се применува во однос на Република Србија и Република Црна Гора. (***) Даночната стапка од 10% се применува само во случај на користење или право на користење на кинематографски филмови и филмови или ленти за радио и телевизиски пренос, додека даночната стапка од 5% се применува во сите останати случаи. (****) Други приходи подразбираат делови од доходот на резидент на државата договорничка, без оглед каде се остварени, а кои не се опфатени со одредбите од конкретниот договорот.


2000 Казахстан 154/2012 27. 04. 2015 01. 2016 Најмалку 25% Останати случаи Kaтар 103/2008 26. 2009 Кина-Тајван 44/1999 09. 1999 Косово 10/2012 13. 2012 01. 2013 Кувајт 115/2012 20. 02. 2015 Латвија 25. 2007 10% или 5% (***) Литванија 27. 2008 Луксембург 139/2012 23. 2013 Мароко 123/2010 14. 2012 Молдова 130/2006 28. 2006 Народна Република Кина 49/1997 29. 1997 01. 1998 Норвешка 117/2011 01.


Управа за Јавни Приходи на Република Северна МакедонијаДанокот што ќе се задржи во согласност со одредбите од член 21 на Законот за данок на добивка, објавен во „Службен весник на Република Македонија“, бр. 112/14... 232/19 и „Службен весник на Република Северна Македонија“, бр. 275/19 и 290/20, се пресметува на бруто приходите по стапка од 10%. Доколку странското правно лице (примател на приходот) е резидент на држава со која Република Северна Македонија има склучено договор за одбегнување на двојното оданочување по однос на даноците на доход и капитал, тогаш даночната стапка која е утврдена за тој приход утврдена во Законот не смее да ја надмине даночната стапка која се применува за приходот одредена во договорот.


2011 01. 2012 Обединети Арапски Емирати 63/2016 07. 2017 независно од учество Полска 17/1997 17. 1999 Романија 16. 2002 01. 2003 Русија 7/1998 05. 2000 Саудиска Арабија 130/2015 01. 2016 01. 2017 Словачка 19/2010 27. 2010 Словенија 31/1998 20. 1999 Сојузна Република Југославија (**) 8/1997 22. 1997 Турција 45/1995 28. 1996 01. 1997 Украина 21/1998 23. 1998 Унгарија 12/2002 14. 2002 Финска 22. 2002 до 10% Франција 01. 2004 01. 2005 Холандија 13/1999 21. 1999 Хрватска 17/1995 11. 1996 Чешка 17. 2002 Швајцарија 55/2000 27. 2000 Шведска 15. 1998 до 25% Шпанија 01. 2005 01.


Во тој случај воопшто не би било страшно ако некој од нив ги купи правата за наша репрезентација. Државата требаше и треба да каже: Повелете, емитирајте во Македонија, но на јазикот на оваа држава. Но, како и сѐ друго и оваа регулатива доцни. Но, ова со фудбалскиот национален тим ќе биде капак на сѐ ако мајсториите на Пандев, Елмас, Барди, Алиоски и останатите бисери се следат со коментар на туѓ јазик“, дополнува Стојановски.


За да го преземете соодветниот Договор за одбегнување на двојно оданочување, кликнете на називот на земјата во табелата подолу. Земја Службен весник Датум на влегување во сила на Договорот Датум на примена на Договорот (Важи од) Дивиденди Камати Авторски права Други приходи (****) Процент на учество Даночна стапка (не повеќе од) Австрија 152/2007 20.


договор за одбегнување на двојното оданочување пред 5 часа — (Стриминг)) Во живо Македонија Италија гледајте 9 септември 2023 (Пренос во живо>>) Гледајте ВО ЖИВО: Будуќност Струга 1 Гледајте


Тоа значи дека доколку со одредбите од договорите даночната стапка по која треба да се пресметува и задржува данок на одделни видови на приходи, не е фиксно определена, туку е дадена формулацијата... така обложениот данок не може да надмине повеќе од ____ проценти..., тогаш при пресметување и задржување на данок на овој вид на приход треба да се примени пониската стапка помеѓу даночната стапка одредена во Законот за данок на добивка и стапката утврдена во договорот за одбегнување на двојното оданочување. (*) Договор склучен од страна на Република Македонија и конкретната држава, а кој сеуште не е во примена.


Македонија против Италија во баражот за СП 2022. Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашува и Македонија | ФФМОбјавено на 26 Ноември, 2021 во Вести, Вести МАКЕДОНИЈА против ИТАЛИЈА во првиот бараж натпревар за Светското првенство 2022. Доколку го победиме актуелниот Европски првак, Италија, за место на мундијалот ќе се соочиме со подобриот од дуелот ПОРТУГАЛИЈА - ТУРЦИЈА. Благоја МИЛЕВСКИ - селектор на македонската репрезентација: - Италија е актуелен европски првак. Имаме голема почит за противникот и за нивниот селектор. Многупати сум напоменал дека го ценам како селектор и како тренер.


[Спорт ТВ##] Македонија Италија пренос 9 септември 2023 Покрај Малта, во нашата група се уште Англија, Италија и Украина, спорт Мак фудбал Натпреварите на Македонија во квалификациите за ЕП со пренос на


Одржана првата работилница на тема “Развој Македонските одбојкари поразени од Чешка, во осминафиналето против Италија · Спорт плус | 07.09.2023 - 10:17. Македонската одбојкарска репрезентација


((Стриминг)) Во живо Македонија Италија гледајте - PASMI Гледајте ВО ЖИВО: Македонија – Романија (ЛИНК) што во моментов му се случува на Јувентус во Италија. Замислете што ќе се случи со клубовите


За ова, таа, неофицијално, платила двојно повеќе од тоа што понудиле заинтересираните од Македонија, Србија, Црна Гора, БиХ, Хрватска и од Словенија – заедно. „Учествувавме на тендерот на УЕФА на кој загубивме исто како и кандидатите од сите останати јавни сервиси од просторот на СФРЈ. Спортклуб едноставно нѐ прегази, понуди сума која беше недостижна за сите нас. Ова е само продолжување на трендот за отсуство на спортските настани од неспортските телевизии, нешто што веќе подолг период е присутно во клупскиот фудбал“, ни изјави Тони Стојановски, новинар од спортската редакција во МТВ.


Радио МАКЕДОНИЈА - ИТАЛИЈА 20.50 (МТВ3) ЕП одбојка 2023, 1/8-финале недела, 10.09.2023 17.50 (МТВ3) ЕП одбојка 2023, 1/8-финале 20.50 (МТВ3) ЕП одбојка


СПОРТ на МТВ Вести што го содржат тагот ТВ Пренос Дуелот Македонија - Италија, ќе може да се гледа и од дома И ќе плаќаат и нема да има ТВ пренос (за


2007 најмалку 25% непрекинато 12 месеци пред исплата на дивидендата пензиска шема Виетнам (*) 63/2015 / најмалку 70% најмалку 25%, но помалку од 70% Германија 86/2007 29. 11. 2010 01. 2011 Данска 48/2000 14. 12. 2000 01. 2001 пензиски фонд Египет (*) 7/2000 Естонија 55/2009 21. 05. 2009 01. 2010 Израел 36/2018 14. 03. 2018 01. 2019 Индија 131/2014 12. 2014 Иран 7/2002 17. 2014 Ирска 157/2008 23. 2009 признат пензиски фонд останати случи Италија 34/1997 08.


Почнува продажбата на билетите за мечот Македонија - Италија - Нова МакедонијаФото: Маја Јаневска-Илиева ФУДБАЛ – КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Од денеска почнува продажбата на билети за натпреварот Македонија – Италија во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2024 година, на 6 септември (од 20. 45 часот) на арената „Тодор Проески“ во Скопје. Цената на влезница за натпреварот е 300 и 500 денари, информира Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Продажбата на билети за натпреварот Македонија – Италија ќе се организира исклучиво преку продажната мрежа на Мктикетс (MKTickets) со физичко присуство на купувачите, пишува ФФМ. Н.


Поголем проблем од тоа што странец ги доби правата за пренос на нашата национална гордост е фактот што тоа најверојатно води кон следење на овие натпревари со коментар на српски односно хрватски јазик. Спортклуб иако долги години се реемитува во нашата држава, сѐ уште не е обврзан својата програма да ја продуцира на македонски јазик, нешто пред што државата повеќе пати има замижано. „Ние како спортски новинари повеќе пати сме го актуелизирале овој проблем, но тоа секогаш завршувало се префрлања од типот дека сме барале 'леб преку погача“ односно дена сме го збореле тоа само за да си најдеме некои 'тезги'. Нашите барања беа и се многу едноставни – Спортклуб и Арена да емитуваат на македонски јазик.


01. 2008 01. 2008 најмалку 10% 0% останати случаи 15% Азербејџан 107/2013 12. 08. 2013 01. 2014 независно од учеството 8% Aлбанија 16/1998 02. 09. 1998 01. 1999 10% Белгија 157/2010 17. 07. 2017 01. 2018 5% Белорусија 96/2005 26. 2006 01. 2007 најмалку 25% Босна и Херцеговина 29/2014 02. 06. 2014 01. 2015 Бугарија 23/1999 24. 1999 01. 2000 Велика Британија и Северна Ирска 47/2007 08.


Ова, сепак, не е дефинитивен крај на надежите дека средбите на Македонија ќе бидат следени и од тие што немаат кабелска телевизија односно не се претплатени на Спортклуб. „Оставам простор дека во следниот период може да се дојде до интерен договор со носителот на правата да ја пренесе можноста за директен пренос за просторот на нашата држава. Тие ќе мора да најдат начин во исто време да продуцираат сигнал од средбите на сите селекции од поранешна СФРЈ што воопшто не е мала работа, што ни дава надеж дека може да влезе во таа игра и да добиеме можност да им овозможиме на нашите гледачи преку нашата фрекфенција да ги следат мајсториите на македонските фудбалски репрезентативци. Но, тоа засега е сѐ во доменот што би било кога би било“, завршува нашиот соговорник од МТВ.


Натпреварите на Македонија во квалификациите за ЕП со Пренос на меѓународните знаења и практики за биобезбедност, биосигурност и управување со биоризик во Република Македонија; Преглед на опремата


Спорт | Сител Телевизија 22.9.2022 — Македонија - Италија: После катастрофата со Англија, ни треба чудо!!! против Грузија и Бугарија ќе ги гледаме во директен пренос на


МТВ: Спортклуб нѐ прегази, понуди двојно повеќе од сите телевизии од СФРЈ – заедно! Квалификациските средби на Македонија за пласман на ЕП 2020 и СП 2022 како и дуелите на „рисовите“ од новоформираната Лига на нации (2018 -2021) за првпат во историјата нема да бидат пренесувани во домашна телевизија со национална концесија, што е резултат на глобализацијата во овој бизнис и појавата на регионални играчи кои имаат – многу пари. ИГОР КРСТЕВСКИ Добитник на ТВ-правата за средбите на македонската селекција, но и на националните тимови на сите други држави произлезени од поранешна СФР Југославија е спортската телевизија Спортклуб.


Луксембург - Македонија со директен пренос само на пред 10 часа — [стриминг@@] Македонија Италија во живо 9 септември 2023 пред 14 часа — Maкедонската фудбалска репрезентација утре од 20.45 часот во


  • About

    Welcome to our community forum created for connecting and di...

    bottom of page